Od kako je sveta i veka, da prevedem, od kako postoje računari postoji i cilj da se što moćniji hardver smesti u što manji format kutije, Small factory form računari su sve popularniji a onda na kraju te priče imamo Nukleus ili ti kratko NUC
Ovako mali PC računar je definitivno trend današnjice, želja za bržim prenosinim uredjajima koji mogu stati u dzep je danas u ponom jeku. Smart telefoni koje koristimo su bukvalno mini-veliki računari. Medjutim NUC uredjaji su napravljeni sa razlogom i potrebom pre svega uštede prostora, lakoće upravljanja, male potrošnje energije, a ipak dosta učinkoviti u poslovima kao sto je OFFICE upotreba tj bankarstvo, kancelarije, upravljanje E marketima itd. Takođe se može koristiti i kao media centar u vašem kućnom bioskopu, 4K rezolucija je podržana i siguran sam da će filmovi izgledati predobro. Kada smo još kod poslovne upotrebe ovakvi uređaji se mogu koristiti u poslovima za računarom iz svera razvitka softvera, zdravstvu kao računari koji upravljaju medicinskim uredjajima, onda kao konzole za kontrolu saobracaja u gradu, upravljanja industrijskih mašina i još mnogi drugi.
Naravno svako će naci svoj smisao u upotrebi ovako malih računara i prilagoditi svojoj potrebi. Ja ću danas prikazati tehničke karakteristike i donekle šta sve ovako mali PC može da uradi, ali za početak otpakivanje!
U kutiji malih dimenzija nalazi se još manji racunar. Pored računara u kutiji se nalaze i strujni adapter koji u ovoj test verziji nije za srpsko tržište ali će budućim kupcima stizati sa potrebnim kablom našeg standarda. Imam sreću što sam putujući po svetu skupljao razne strujne adaptere pa će jedan pomoci da uradimo test. U kutiji je i VESA montaža sa kojom možete postaviti NUK na leđa monitora i tako uštedeti još više prostor na stolu i naravno šrafovi za tu montažu, uputstva i to bi bilo sve.
NUC 14 PRO AI je sledećih dimenzija, 130mm x 130mm uz samo 34mm debljine što ga čini nešto širim i dužim, ali sigurno tanjim od Mac Mini M4. Medjutim sa težinom od pola kilograma je sigurno i lakši. Delom iz razloga jer je izradjen od plastike. Bez obzira na to deluje zaista kvalitetno.Oblih je ivica i jako je teško odlučiti šta je prednji a šta zadnji deo, medjutim to bi trebalo da odluči power taster sa čije se desne strane nalazi dzek za slušalice, pored njega tu su dva USB Type-A Konektora sa brzinama od 5G, zatim jedan Typ-C tj Thunderbolt4 kojim je moguće i puniti druge uredjaje i taster Copilot za povezivanje direktno na AI. Gledano ovako sa zadnje strane tu su konektori sa leva na desno, DC-in za strujni adapter, zatim 2.5g Ethernet konektor, zatim opet Type-C/Thunderbolt4 ispod kojeg je HDMI 2.1 i do kraja desno su 2x USB Type-A za brzine do 10G. Sa obe bočne strane se nalaze prorezi zarad bolje ventilacije jer treba i ohladiti ovu masinu.
Odozgo je pored logoa ASUS NUC I specijalni taster, tj. čitač otiska sa finger prints printom koji služi za dodatnu bezbednost korisnika uređaja, tako da ga je lako otključati i zaključati kao i telefon ili laptop i slično.
Što se tiče procesora u pitanju je Intel platforma poslednje generacije pa su prisutni svi od Ultra5 do Ultra9 u zavisnosti od modela. U ovom konkretno je instaliran Intel Ultracore 9 288v, 8 jezgarni sa 4 performance i 4 efficiency jezgra i brzonom rada u max bustu do 5.1Ghz dok je na slabijim jezgrima max boost na 3.7Gz. Grafička karta je Intel ARC model i to u dve varijante 140v ili 130v a u test modelu je 140v sa 8 X jezgara i brzinom od 2.05Ghz. Deli memoriju sa sistemoskom RAM i ne mozete podešavati u BIOS već kroz Windows upotrebu sistem sam odlučuje koliko je potrebno za njeno korišćenje, RAM u pitanju je LPDDR5X u varijanti od 16 ili 32g i ovog puta tu prisutna veća brojka 32Gb. Za pohranivanje podataka je podržan M2 uredjaj PCIe četvrte generacije do 80mm dužine i kreću se u zavisnosti od modela od 256Gb do 2 Tb dok mi u ovom imamo preinstalirano model od 1Tb.
Pored Thundebolt4 konekcije koja je i očekivana u ovakvom tipu uredjaja pogotovo kad je Intel u pitanju, tu su još prisutni WiFi7 i Bluetooth 5.4. Thuderbolt4 konektor je moguce koristiti i za video signal u vidu DisplayPort 2.1 standarda pa se može bez problema privezati i neki monitor više.
Asus NUC 14 pro Ai dolazi sa instaliranim Windows 11 sistemom a u zavisnosti od modela ponudjena je PRO ili home verzija, naravno ovo varira od podneblja u kojem se prodaje.
Ono što je baš specifično je integrisan OpenVINO AI Fremoworks akcelerator koji jednostavnim pritiskom na dugme daje pomoć u bilo kojoj sveri interesovanja. Sve više koristimo CHatGPT koji nam zaista daje jednostavna i brza rešenja za većunu pitanja koje bi i mogli postaviti Ovo je bukvalno dugme koje vas vodi u taj svet, Copilot plus pc vam je asistent u radu.
Sve je ovo lepo ali hajde da to malo provedemo kroz realan rad…
Prilikom uključivanja NUC nailazim na sličan sistem podešavanja kao što je kod MAC Mini uredjaja, automatski računar traži da se poveže na Bluetooth tastaturu i miš, što sam i postigao sa mišem ali tastatura definitivno nije htela u startu da se poveže pa sam koristio žičnu vezu dok nisam osposobio Windows. Operativni Sistem je već instaliran i u pitanju je Win11pro verzija za koju sam morao da izvršim i sve poslednje update kako bi bio siguran da su sve opcije na svom mestu. Ova operacija je baš trajala tako da preporučujem strpljenje. Svi driveri za rad su već instalirani tako da tu nisam morao dodatno da trošim vreme i na to, slika se sa 4k monitorom odmah uskladila i sam Windows nosi dodatno ASUS NUC uredjenje i izgled. Instalirao sam CPUZ, GPUZ, HardwareMonitor, Cinebench R23 i Unigen Heaven.
U Cinebench R23, NUC se ne baš lako nosio sa zadatkom, ali je benchmark od 10 minuta odrađen i skor koji je postignut sa ovim procesorom je 9608 pona, dok je temperatura skakala na maximalnih 78c u piku a prosečna vrednost je bila oko 60c. Potrosnja se kretala oko 35w ali imamo i pik na oko 41w. Ventilatorčić je u malenom kućištu prilikom testa postao čujniji ali ne i bučan. U BIOS se može podesiti njegov rad i izabrati tihi mod što ja nisam uradio ali smatram da ima prostora jer je TJ max za ovaj procesor 100c
Unigen Heaven je test za GPU koji u principu karakteriše korišćenje igara i u pokušaju da ga sprovedem sa sistemskom rezolucijom dobio sam samo oko ~3 FPS sto bi se reklo neupotrebljivo pa sam zato spustio na FHD i rezultati koje sam dobio su u proseku oko 55fps sto je veoma upotrebljivo u igrama. Benchmark test je sproveden i maximalno dodeljene memorija se kretala oko 3 Gbajta što bi voleo da u okviru BIOS moze da se proširi i tako bi poboljšali rezultate ali to nije moguće. Temperatura grafičkog čipa je išla na oko 63c što je uticalo i na temperaturu CPU koji je u ovom testu Išao oko 51c. Potrošnja grafičke karte u ovom testu je iznosila oko 25w
Medjutim ono što krasi ovaj maleni računar je definitivno integrisan AI, Kroz copilot program jednostvnim pozivom iz Windowsa ili klikom na dugme Copilot koje se nalazi na desnoj strani fron-panela otvarate sve mogućnosti nečega što se zasniva na CHat GPTu. Iskrostio sam mogucnost da se malo ispričam sa njim, ili tim kako ko više voli. Oni kojima treba ovakva mogućnost i koristi odredjene softvere koje je i sam Copilot preporučio znaće da cene ovako nešto.
Za sam kraj pored Silver ocene koju ću dodelti ovom uredjaju moram reći da ne očekujete da može da zameni neke jače PC konfiguracije i slično. Jednostavno ovde je akcenat na veličini i upotrebnoj vrednosti u delatnostima koje i sam proizvodjač navodi. Pored toga treba probati i Adobe paket koji se nudi kao promo uz ovaj uredjaj a kroz koji takodje mozete aktivirati AI funkcije pa se poigrati u video editu itd, naravno to je za one sa dubljim dzepom jer znamo koliko ti paketi koštaju nakon isteka promocije.
Hvala vam na pažnji i vidimo se veoma brzo sa nekom novom pričom .
Nenad Đorđević – SS Mods
Video recenzija:
Gde kupiti LINK