Asus ProArt postaje sve zastupljeniji sa uređajima u svom portfoliju, bukvalno može se sastaviti ceo računar od ProArt komponenti mada fale neke sitnice, željno iscekujem da krenu sa napajanjima itd…

Prošle godine sam imao priliku da testiram PA602 kućište i da u njemu izgradim svoj video/edit PC. Kućište je pravo osveženje na polju polu profesionalnih kućišta i pored svih gedzeta i prilagodbi PRO korisnicima nudi odlične performanse, kvalitet i donekle je prilagođeno LC entuzijastima.

Sobzirom da je PA602 Full Tower kućište koje podržava više GPU itd, red je bio da se i PRO korisnicima za manje desk mašine priredi i manje kućište.

ProArt PA401 kućište o kojem danas pričamo je daleko manji i mlađi brat prethodno navedenog PA602 modela. Spada u Mid-Tower kućišta sa dimenzijom od 503mm visine, 412mm dubine i 225mm širine. Širina odmah ukazuje da može da pohrani velike AIR procesorske hladnjake što je itekako bitno ako ubacite unutra neki I9 ili Ryzen9 procesor tako da je maximalna visina CPU kulera deklarisana na 160mm ali rekao bih da tu ima i koji milimetar više.

Sa druge strane ne tako velika dubina ograničava prostor za grafičke karte. iako ProArt karte spadaju u manja rešenja prilikom planiranja novog računara morate voditi računa o tome, jer je maximalna deklarisana dozvoljena dužina 315mm. Mereći sam opet ustanovio da tu ima mesta i za 320mm ako ste pazljivi pri ugradnji.

Ali prebrzo sam krenuo sa opisom unutrašnjih karakteristika pa ću se na to vratiti malo kasnije… Ja prosto obozavam stelt kućišta i hardver. Ovaj visoki srednjeg gabarita već na prvi pogled osvaja svojom front rešetkom izradjenom od drveta. Korišćeni su eko friendly materijali ali na luksuzu nije štedjeno.Na donjem delu prednje maske je skromna okrugla ProArt značka sa zlatnom notom i više mi se dopada nego na PA602 modelu, nekako je više wooow efekat.

 

Kuciste je postavljeno na cetiri gumene stope koje nisu tako pompezne ali bitno je da daju dobru izolaciju ka stolu.

Sa obe strane je metalni panel koji se lako skida tasterom sa zadnje strane koji se takodje može i zaključati kao prevencija od slučajnog otvaranja i to je TOP gedzet. Stranice nemaju nikakvih sarki ali pri otvaranju će ostati prislonjene uz kućište nakon čega ćete ih lako skinuti na stranu.

Gornja maska je izrađena od finog MASH čeličnog lima, odlične je provetrenosti i nema integrisan filter. Iskren da budem smatram da je to totalno OK jer kada su kućišta kao što je ovo planirana za AIR cooling logično je da sav vazduh koji se izbacuje iz kucista izlazi sa zadnje i gornje strane tako da bi filter bio dodatna prepreka dobroj ventilaciji.

Ispod nje se nalazi dodatni skidivi nosač za ventilatore na kojem se mogu montirati 2x 120mm ili 2x 140mm ali što se tice AIO hladnjaka maximalni podržan je od 240mm. Takodje treba voditi računa i o debljini AIO hladnjaka zajedno sa ventilatorima je je predvidjeno mesto do maximalnih 60mm

Na vrhu front grilla je naravno IO panel koji je polukružnog izgleda i prati prednju masku. Tu su sa leva na desno prekidač za kontrolu rada ventilatora jer ovo kućište poseduje i fan kontroler naravno, pa kako bez toga, podržana su ukupno 5 ventilatora ali verujem da je uz splitere taj broj moguće povećati. Zatim su tu dva USB Type-A konektora 3.0 standarda, konektor za slušalice, Type-C za brzine do 20Gbps, restart taster i kao i kod modela PA602 imamo START prekidač sa dodatnom mogućnosti zaključavanja sto je extra u slučaju da dok radite neko slučajno isključi masinu i vi izgubite projekat, totalno PRO gedzet!

Kada skinemo prednju masku ispod nje imamo priliku da vidimo ne baš tako velike kao u PA602 modelu ventilatore, ali opet impozantne. Prvi put se susrećem sa modelima od 160mm, debljine su 32mm i imaju ram na perajima što poboljšava statički pritisak. Osim toga cela prednja strana na kojoj su namontirani je full zatvorena. To znači da je pažnja za protok vazduha usmerena baš na te ventilatore i ne može doći do neželjnih strujanja.

Sama prednja maska je veoma provetrena, razmak izmedju drvenih rešetka vertikala je 18mm i ima dodatni filter što će sprečiti da ovi veliki ventilatori prave nered u unutrašnjosti. Pored toga ispod resetki se nazire i veliki PorArt logo ali nije tako upečatljiv kao kod PA602 modela.

Da se vratim na unutrašnjost koja je podeljena na dve komore a jedna od njih je namenjena PSU maximalne duzine od 170mm, opet ponavljam moše to i koji mm vise ali treba voditi računa o kablovima. Veliki pus je što se uz dodatni PSU brecket napajanja mogu vaditi sa zadnje strane, tako da sve kablove unapred prikačite na napajanje i zajedno ih ubacite tik do nosača hard diskova u prednjem delu.

 

Inserti za čvrste diskove su opredeljeni na oba standarda tako da možete pohraniti 2x 3.5Ć ili 2x 2,5″ uredjaje. Kada smo već kod čvrstih diskova na polodjini tacne matične ploče je i dodatni nosač za još jedan veći ili dva manja. Siguran sam da ima dovoljno mesta za najzahtevnije korisnike.

U delu iznad komore za napajanje je naravno mesto za hardver. Podržani formati matičnih ploča je do E-ATX standarda ali se mora voditi računa oko kabliranja jer tako velike ploče bukvalno dolaze do ivice otvora za kablove. Iznad 7 PCie slotova se nalazi 120mm ventilator debljine 28mm koji služi za izbacivanje toplog vazduha iz kućišta i siguran sam da će air-flow biti fenomenalan. Moram napomenuti i da je ceo ovaj PSU caver ka prednjim ventilatorima oboren i upušten tako da će vazduh nesmetano strujati preko hardvera. Tacna matične ploče ima dodatni otvor kako bi montaža kulera bila jednostavna a sa strane ka prednjim ventilatorima ima dovoljno prostora za kablove. Ono sto medjutim primećujem je da nema otvora za BTF seriju matičnih ploča pa mi se to čini kao mali promašaj sobzirom na moguća buduca kretanja, tako da se nadam će izaci i BTF serija ovog kućišta.

Zadnja strana je totalno perforirana što je veliki plus jer velika uneta količina vazduha neće imati prepreka ka izlasku i neće se zadrzavati u budzacima. To je takodje dobro i za moguće stvaranje prašine jer ćete je lako očistiti i ako je bude. Takodje na zadnjoj strani a skroz otpozadi sa leve strane su i plastični drzaci kablova. Odlican detalj za ovako mala kucista jer su predvidjena za drzanje na stolu pa će kablovi iza njega biti dosta urednije složeni!

Kada smo kod kablova, iza tacne matične ploče se nalazi kanal kroz koji je moguće pohraniti sve kablove za opsluživanje matične ploče i uopšte racunara a lako ih je fiksirati uz vezice sa ProArt logom. Od svih rešenja po kućištima moram priznati da mi je ovo omiljeno.

Od SS Mods ekipe i mene lično ovo kućište dobija GOLD nagradu, dobilo bi i neto više ali sam ošekivao dodatke kao što su dampirane čelične bočne strane a i nešto nižu cenu. Međtim tu je sve ono što može da zatreba jednom PRO korisniku tako da ako planirate desk video edit PC obavezno uzmite ovo mid-tower kućište u razmatranje.

Nenad Đorđević / SS Mods

Video recenzija

 

Asus ProArt oficijalna strana

 

GDE KUPITI