Ne tako davno predstavljena je Nvidia RTX50 serija grafičkih karti koja pokušava da preuzme primat na današnjem tržištu. Pored velikih najava o nevidjenim performansama u vidu softverskih poboljšanja ipak je cena najveći problem sa kojim se suočavamo. Karta koja je najavljena kao GAME CHANGER je upravo RTX 5070 Ti model. Trebalo bi performansama da parira najjačem modelu iz prošle generacije RTX 4090. Nvidia je tu otišla i korak dalje pa je ovaj novi model najavila kao izuzetno povoljan sa MSRP od 750$. Kompanija Nvidia uvek tako najavi, većina se obraduje ali samo iskusni znaju da je MSRP cena uvek daleko od realne. Kao i prethodnih puta i sada je ona bezmalo premašila x2 najavljenu ali i kao takva je i dalje jeftinija od RTX 4090 modela koji stojički drži cenu i sve je traženija jer ima 24G VRAM. Tehnoogije u vidu DLLS4 softvera i FGX4 su zaista impresivne i imao sam prilike da vam ih prikažem kroz test modela Astral RTX 5080, ali da li je ovaj slabiji model u Titanijum verziji zaista toliko dobar da bi promenio igru pročitajte u daljem tekstu i pogledajte fotografije kako sam se izborio sa VRUĆIM KROMPIROM

Kutija je klasičnog spoljneg dizajna, na prednoj strani su navedene osnovne oznake i karakteristike dok je sa zadnje strane navedeno deo funkcija. Unutrašnja kutija je crna uz jasno TUF obeležje. Pored grafičke karte tu su strujni adapter za postojeći nvidia konektor na 3x 8pin sto ukazuje na mogucu povišenu potrošnju što cu i proveriti kroz test. Sve ostalo u kutiji je manje više standard osim črvstog TUF stikera koji je volšebno nestao u akciji hehehe

Karta je skromnijih dimenzija u odnosu na Astral RTX 5080 i zauzima nešto malo preko 3 slota a duzina je 329mm. Maska hladnjaka kao i backplate su izrađeni od aluminijuma i dodatno TUF brendirani, što se mene tiče izgleda prelepo. RGB funkcije postoje ali oskudno, TUF logo u dnu karte i još par sitnica sto je opet veliki plus sa moje tačke gledišta.

Tri axijalna ventilatora sa dodatnim ramom koja se okerću u suprotnim pravcima za smanjenje buke sa dodatnim Asus i TUF oznakama.

PCB je dosta kraći od same karte pa je zadnji deo dodatno otvoren kako bi hlađenje i provetrenost rebara hladnjaka bila što bolja.

Ugrađene komponente su vojnog standarda što bi trebalo da produži žvotni vek hardvera za oko 2.5x, a PCB karte je dodatno zaštićen specijalnim slojem. Umesto paste na GPU jezgru je korišćen specijalni termalni pad koji je držao kartu strogo oko 60c pri max loadu.

Karta ima dualni BIOS čiji se swich nalazi na pcbu dostupan za promenu. Mozete birati između tihog i performans moda.

Ovo je Blackwell arhitektura, peta generacija Tensor jezgara koja podržava AI tehnologije kroz DLSS4 i frejm generator x4, ima novi streming multiprocesor i podržava Ray-tracing četvte generacije. Ima ugrađenih 16Gb Vram ddr7, 8960 kuda jezgara i PCIe 5.0 standarda je.

Preporučeno napajanje je snage od 850w pa je jedno takvo iz refresh ATX 3.1 standarda stiglo na test uz ovu GPU.

Poprilično bitna stavka ako planirate nabavku nove RTX50 serije grafičkih karti jesu upravo napajanja. Asus TUF 850 GOLD ATX 3.1 dolazi u klasičnoj TUF PSU kutiji. Pored napajanja tu je naponski kabl, nalepnice, vezice a svi kablovi su single-braded i veoma su gipki što će olakšati ugradnju i kabliranje u PC kućištu.

Ono što krasi ceo TUF program je i ovde prisutno, komponente vojnog standarda, navodno može da izdrži pad sa visine od 75cm što ja nikako ne bih probao. Testirano je na sve moguće mehaničke promene kao što su vibracija, korozija i temperaturne extremne krajnosti. PCB je dotatno zaštićen premazom a ventilator je tipa Dual-ball berring.

Ima bakarne pinove, 80plus gold sertifikat i asusovu garanciju od 10g. Ono sto proizvodjac navodi da je za NVIDIA konektor izvrseno sva moguca testeiranja tako da su dodeljeni sertifikati za dugotrajnost, kvalitet i zastitu od zapaljivosti. Nije previse dugacko i lako ce ga biti pstaviti unutar kucista.

A pošto sam vam opisao hardver da navedem i ceo test sistem. Njega čine:

Intel i9 13900k

Asus ROG Strix z790i

Patriot VIPER extreme 5 DDR5 8000mhz RAM

Asus PRIME LC 360 ARGB

Asus TUF 850w gold

ASUS TUF GAMING RTX 5070Ti

Monitor je ROG Swift OLED PG27UCDM za što bolji ugođaj u brdo frejmova kroz DLSS4!

Igram se u tri naslova, tražimo sredinu ili average vrednost FPS pa da krenemo!

Hagwarts legacy

Indy the gold circle

Cyberpank 2077

Moram vam reći da kada se ovako dobre igre, uz DLSS4 tj 4x frejm generator upari sa ovako dobrim ekranom koji to može da isprati, osećaj u igri je neprikosnoven. Ostvaren je pun potencijal današnjih tehnologija, mada je i cena za tako nešto zanimljiva ali pričamo o tehologijama.

Što se tiče karte ona se ponašala očekivano dobro, temperature nisu prelazile ~60c čak i u Furmark stres testu. Ventilatori su fabrički podešeni da drže tu tempreraturu na nekih 50% rpm i tada zaista nisu bučni tj mogu reći da su tihi. Odvrnuo sam ih na 70% rpm i temepratura se spustila za nekih 5c na GPU jezgru ali zato je buka postala već velika. Znači ne dirati fan profil !

Drajveri su bili poslenji dostupni na Nvidia sajtu pod oznakom 572.47, medjutim u Furmark i GPUz softverima očitavanja ya hotspot temperature bila su na 255c što je očigledno greška do drajvera, ali pošto je ovo nova tehnologija verujem da će uskladjivanje kroz naredne drajvere i firmware doneti boljitke i ispraviti ove stvari.

Potrošnja u toku rada bez obzira na scenario oko igri ili stres testa je iznosila oko 300w, što je dosta manje u odnosu na RTX5080 seriju, samim tim i prihvatljivije. Kad smo kod potrosnje kroz HW monitor sam pratio i rad napajanja i svi naponi su bili stabilni. Napajanje je prilikom stres testova palilo ventilator dok je prilikom gaminga to radilo povremeno. Na dodire posle višesatnog korišćenja je bilo jedva mlako. Ja nemam laboratorijsku opremu za ispitivanje tako da vam ovo što prenosim moj licni dodir sa istim kroz korišćenje. Što bi se reklo ponasa se dobro u radu.

Za kraj da se ponovo osvrnem na tehnologije, pored hardverske snage sa ovom generacijom dobijamo i odlična softverska unapređenja, što bi se reklo nemojmo raditi jače već pametnije. Rezultati su vidljivi, od mene za citavu ovu RTX50 generaciju grafickih karti sledi nagrada TEHNOLOSKA INOVACIJA što je itekako yasluženo! Napajanje pak dobija GOLD nagradu kao zlatni saučesnik u radu vrhunskog računara koji čine ove komponente!

Toliko od mene, hvala vam što pratite, vidimo se uskoro sa novim sadržajem!

Nenad Đorđević / SS Mods

Asus TUF Gaming RTX 5070Ti oficijalna strana

Gde KUPITI