Kompanija Gigabyte je nakon objave Nvidia RTX50 generacije predstavila i svoja izdanja Blackwell arhitekture. Pored flighship RTX 5090 modela tu su rtx 5080 u varijanti sa 32gb i 16gb memorije kao i slabija braća 5070 i 5070ti model. Aorus kao premium pod brend Gigabajta je uglavom rezerisan za premium modele ali tu su i Windoforce, Eagle i klasicni Gaming OC modeli. Što bi se reklo za svačiji dzep i potrebu. Ono što je mene posebno obradovalo su modeli Xtreme Waterforce sa preinstaliranim AIO 360 hladnjakom, kao i modeli sa preinstaliranim water blokovima za custom LC sisteme. Za sve nas entuzijaste dosta bitno rešenje jer se izbegava svaka moguća greška rastavljanja vazdušnog kulera i postavljanja water bloka na to mesto. Tako da oni koji vec imaju LC sisteme mogu izvršiti jednostavan upgrade na novi model grafičke karte.

Kod mene na test stolu su se našla oba modela Aorus RTX5080 Master u crnoj i beloj varijanti. Da pogledamo šta se sve nalazi u pakovanju i uradimo testiranja!

Kutije su ogromne, naravno da je za ICE model bela dok je za klacičan model crna i na obe je istaknut sav potencijal grafičkog rešenja unutar kutije. Ispod spoljašnje tu je AORUS brendirana unutarnja, a sadržaj je u obe indentičan osim u opredeljenju belog ili crnog modela tako da je kod ICE modela sav sadržaj podrazumevano beo. U pakovanju su strujni adapter sa 16hpwr na 3x 8pin, dodatni 120mm ventilator uz gumene podloške koji možete montirati na backplate i dodatno hladiti kartu, metalni podupirači za sprečavanje SAG grafičke karte, izuzetan čvrsti stiker, nalepnice i uputstva…

Aorus RTX5080 Master je definitivno gospodar veličine, dimenzijom od 360mm dužine i 150mm visine sa puna 4 slota debljine je zaista impozantna. Moracete da povedete računa o kućištu u koje planirate da je smestite jer postoji mogućnost da će vas klasični mid-tower izdati. Bez obzira na veličinu grafička karta nije preterano teška tj. da kažem da sam nailazio i na teže modele. U svakom slučaju tu je aluminijumski lepo stilizovan backplate, dok je ram ventilatora od plastike. Na bočnoj strani u nastavku AORUS logoa koji naravno podrzava RGB, je ono što me je oduševilo, mali display koji pored mogućnosti prikazivanja grafike je tu da vas obaveštava o samom radu grafike karte tj izvrši prikaz, temperature, brzine rada ventilatora itd…

 

Konektivnost je odlična, moguče je povezati do 4 monitora a za to su rezervisana 3x DP 2.1B i 1x HDMI 2.1B konektori. Napajanje se vrši putem nvidia 16pin HPWR konektora uz dodatnu led potvrdu konekcije sto je dosta bitno jer u slučaju da samo i jedan konktak pinova nije dobar ova led dioda će vam to signalizirati. Takodje prisutan je i BIOS switch na samoj karti uz power konektor i moguce je birati performance i silent mod rada.

 

Pošto je PCB dosta kratak u ovoj seriji grafičkih karti, zadnji deo je totalno otvoren tako da će vaduh lako strujati kroz rebra hladnjaka, ali je Gigabyte otišao i korak dalje, tako da u pakovanju dobijate i dodatni 120mm ventilator koji se uz pomoć guma zarad bolje izolacije bibracija montira na backplate i tako pospešuje hladjenje. Veoma interesantno rešenje ali mora se voditi računa o prostoru.

Za termalnu provodnost izmedju komponenti na PCBu sa hladnjakom kompanija Gigabyte je koristila specijalnu silikonsku pastu koja se inače koristi u serverima tako da je po navodima kompanije postignut maximalni mogući efekat prenosa toplote i samim tim i poboljšano hladjenje. Kad smo kod hladjenja u originalnoj postavci tu su 3 ventilatora sa različitim smerom okretanja koja poseduju RGB rešenje sa HALO efektom. Na samom dnu su i tri navojne rupe kroz koje će te moći kačiti GPU support breket koji dolazi u pakovanju. Karta je dosta dugačka pa je potrebno izbeći mogući SAG, tako da u pakovanju dobijate sva moguća prilagodljiva rešenja GPU suport, pohvale za GIGABYTE još jednom.

Što se tiče samih specifikacija, ovaj model koji je na test stolu je sa 16gb DDR7 instalirane momorije, core clock je 2805 Mhz tj skoro 200hz vise u odnosu na referentni model, ima 10752 KUDA JEZGRA, PCIe 5.0 standard i naravno ono najbitnije podršku sa DLSS ČETVRTE GENERACIJE.

Da predjemo na testiranje,

Test sistem čine:

Intel 13900k procesor
Asus Maximus Z790 EXTREME matična ploča
Patriot Viper Extreme5 DDR5 memorija na 8000mhz
Asus TUF 1200w napajanje
Partiot Viper vp4300 m2 disk
Asus prime lc 360 cpu hladnjak

i naravno oba model Aorus RTX 5080 Master grafičke karte

VGA driver su poslednji dostupni 572.70

U furmark stres testu koji je očekivano najveći izazov za sve grafičke karte, modeli koje smo testirali su potrošnju kretali na oko 360w što je očekivano za ovaj model. Temperatura se kretala oko 61c ali moram napomenuti da bi u nekom zatvorenom kućiptu bila za nijansu viša, dok su se ventilatori kretali oko 1460rpm i u tom slučaju je buka bila podnošljiva. I ovi driver nisu još uvek dobro upeglani sa RTX50 generacijom tako da kroz GPUZ i sam furmark softver imamo očitavanja od 255c što je nelogično pa se nadamo da će u nekoj od narednih serija i to biti ispravljeno. Ono što bi dodatno hteo da napamenem da je preinstalirani FAN profil dobar i trudi se da ventilatore drži ispod 1500rpm jer sve preko toga uzrokuje porast buke koja nije baš prijatna.

Kroz igre je ova karta prošla i više nego lagano, DLLS4 nosi zaista velika ubrzanja u vidu FPS medjutim ovaj chip je moćan pa je i raster odličan. Temperature su se i dalje kretale oko 60c ali ventilatori su bili dosta tiši. Pa da pogledamo neke od rezultata:

Mogu da vam kažem da sam se lepo poigrao i zabavio sa ovom grafičkom kartom. Zaista je RTX50 generacija na visini svog zadatka kroz DLSS4. Ako imate monitor koji može da isprati tako puno frejmova po sekundi onda je doživljaj još bolji.

Display na samoj karti je možda nekima previše, ali meni je pun pogodak, izgleda lepo, mozete ubacivati svoje custom pripremljena grafička resenja, a ono sto je najbitnije imate prikaz rada ventilatora, temperature itd. i sve to možete podešavati kroz Gigabyte softver.

Za sam kraj moram napomenuti da ova karta zaslužuje nagradu Tehnološka inovacija, ali je zaista zlatna ponuda koju donekle kao i za celu RTX50 generaciju karakterise preterana cena. Nadam se da će se to smiriti i stabilizovati nešto niže od današnje ponude pa da će samim tim i biti pristupačnije u nekoj doglednoj budućnosti. Za vas koji sada sastavljate računar i želite da imate Hi-End grafički čip trebalo bi da uzmete u razmatranje jedan od ovih modela!

Nenad Đorđević / SS Mods